Diagnostyka obciążeniowa przed montażem instalacji LPG w samochodzie na gwarancji
Diagnostyka obciążeniowa przed montażem instalacji LPG w samochodzie na gwarancji
Sprawdzenie stanu Twojego silnika i przedewszystkim ZYSKASZ BEZPIECZEŃSTWO ZWIĘKSZENIA MOCY - MODERNIZACJI.  Poznanie faktycznych potrzeb regulacyjnych przed wykonaniem tuningu to kolejny ważny temat. Bez znaczenia czy masz samochód osobowy, dostawczy, terenowy czy kamper. Zatem przedstawiamy Tobie prawdę o sprawdzeniu samochodu.

Rozpowszechniona na rynku opinia, że sam pomiar mocy i momentu obrotowego na hamowni pokaże sprawność silnika to niestety kompletny fałsz. Tak samo jak traktowanie samochodu jako sprawnego bo kontrolka Check Engine jest zgaszona. 

Kontrolka Check Engine to tylko poglądowa informacja
Kontrolka Check Engine to tylko poglądowa informacja
Traktowanie kontrolki Check Engine jako wyrocznię... czyli jak kontrolka się zaświeci to samochód niesprawny, a kiedy jest zgaszona to mam samochód, silnik sprawny. NIC BARDZIEJ BŁĘDNEGO..

Z tego tytułu, o ile pomiar na hamowni jest potrzebny i przydatny, to z wyników samego pomiaru mocy i momentu obrotowego w  stosunku do diagnostyki obciązeniowej niewiele można wyczytać. Do tego wielu producentów zaprogramowało tak margines dla zapalenia się kontrolki Check Engine, że potrafi się ona zapalić dopiero w agonalnym stanie silnika czy jego osprzętu…. czasami silnik umiera a kontrolka się i tak nie zapaliła.

Dzieje się tak bardzo często, że silnik na hamowni pokazuje parametry zbliżone do seryjnych, nawet potrafi pokazać wyższe niż seryjne, kontrolka Check Engine - zgaszona lecz …. Uwaga – silnik czy samochód posiada usterki (małe bądź nawet bardzo poważne). 

Pomiary mocy z szerszymi danymi i opisem diagnostycznym- Kontrolka Check Engine - zgaszona
Pomiary mocy z szerszymi danymi i opisem diagnostycznym- Kontrolka Check Engine - zgaszona
Może posiadać również wadę fabryczną jak np.: pulsację w układzie wtryskowym, doładowania, niską wydolność powietrzną, termiczną czy nie odpowiednią regulację fabryczną (patrz bogaty, ubogi skład mieszanki, ustawienia na inny rynek paliwowy, klimatyczny).

Dlatego od 25 lat pracując z różnego rodzaju silnikami, wolnossącymi (bez turbo), zasilanymi benzyną, olejem napędowym czy LPG opracowaliśmy nasz autorski zakres diagnostyki obciążeniowej (nie mylić tego z powszechną na rynku diagnostyką komputerową czy serwisową).Z pewnością do opracowania tej technologii diagnostycznej, unikalnej w skali europejskiej nie bez znaczenia jest duże doświadczenie z motorsportu, tuningu, motoryzacji twórcy tej formy diagnostycznej Roberta Halickiego.

Wykonując modernizacje mechaniczne, elektroniczne, tworząc unikalne zmiany po całkowicie nowe rozwiązania nie dostępne na rynku już od 25 lat, rozumiemy pracę silnika, jego osprzętu tak jak np.: własnego ciała. Może wydaje się to dziwne lecz po prostu jest faktem. Z pewnością kluczem do tego pasja – pasja do życia. Lubiąc to co robimy, testujemy, badamy dochodząc do przyczyn przekładamy to na twórcze rozwiązanie.

Uszkodzony intercooler. Samochód eksploatowany z taką usterką - Kontrolka Check Engine zgaszona
Uszkodzony intercooler. Samochód eksploatowany z taką usterką - Kontrolka Check Engine zgaszona
Zatem celem naszej diagnostyki obciążeniowej jest ustalenie aktualnego stanu silnika, jego osprzętu, rozbieżności w pracy, ewentualnych usterek jak i koniecznie przyczyn takiej pracy czy stanu. Zakres diagnostyki obciążeniowej jest zależny od danego silnika, jego przebiegu czy znanych nam jego „słabości”. 

Jednak diagnostyka obciążeniowa jest bardzo często potrzebna w celach:

- poznania faktycznych potrzeb regulacyjnych danego silnika przed przystąpieniem do tuningu (silniki nowe i sprawne używane)
- wykrycia nieodpowiednich regulacji fabrycznych lub silników nowych posiadających ukryte wady
- poznania jakości, kaloryczności paliwa na jakim dany silnik pracuje
Stan filtra po przeglądzie okresowym w Autoryzowanej Stacji Obsługi
Stan filtra po przeglądzie okresowym w Autoryzowanej Stacji Obsługi
- sprawdzenia kondycji, stanu silnika i osprzętu przed wykonaniem tuningu (silniki używane)
- ustalenia przyczyn usterek
- sprawdzenia zgodności stanu silnika, osprzętu w stosunku do przebiegu (wykrywanie samochodów z przekręconym licznikiem)
- wykrycia nie prawidłowo przeprowadzonych napraw
- sprawdzenia poprawności wykonanych napraw w szczególności po wymianach wtryskiwaczy, turbosprężarek czy inny naprawach silnika
- sprawdzenia stanu sinika, samochodu po zakupie lub przed końcem gwarancji fabrycznej.

Zatem często zakres diagnostyki obciążeniowej obejmuje:

- sprawdzenie stanu osprzętu silnika, filtrów etc. czyli ogólnej sprawności przed wjazdem na hamownie obciążeniową
- stosowny test obciążeniowy (kilkukrotny) na hamowni obciążeniowej wraz z zebraniem szeregu danych odczytowych pracy silnika
- zebranie danych dotyczących pracy silnika w tym układu wtryskowego, doładowania, erg, dpf, wydolności termicznej jak również składu mieszanki AFR (Lambda)
Uszkodzona turbosprężarka przez nieodpowiednie serwisowanie przy przebiegu 90 000 km (silnik 3.0 cdi Euro 5)
Uszkodzona turbosprężarka przez nieodpowiednie serwisowanie przy przebiegu 90 000 km (silnik 3.0 cdi Euro 5)
- ocenę generowania momentu obrotowego, mocy względem danych odczytowych
- weryfikację wykonywalności parametrów zadanych przez jednostkę sterująca
- fizyczną weryfikację stanu układu doładowania (w tym np.: turbosprężarki), ssącego, wtryskowego etc. czy stanu świec zapłonowych (komory spalania) w silnikach benzynowych
- test szczelności np.: układu ssącego, doładowania, egr
- poprawność montażu, wydolności, regulacji w przypadku silnika zasilanego LPG
- analizę danych w porównaniu z optymalnymi a w przypadku wynikłej z danych potencjalnej nieszczelności silnika wykonanie w opcji dodatkowej testu szczelności silnika (nie mylić z testem kompresji który jest nie miarodajny).

Zbyt duże zużycie paliwa w silniku Toyoty 2.0D4D, bogaty skład mieszanki i nieprecyzyjna praca turbosprężarki. Przyczyna źle działający zawór SCV
Zbyt duże zużycie paliwa w silniku Toyoty 2.0D4D, bogaty skład mieszanki i nieprecyzyjna praca turbosprężarki. Przyczyna źle działający zawór SCV
Zatem taki fachowy zakres diagnostyki obciążeniowej po zebraniu danych i fizycznej ocenie stanu pozwala nam w pełni rzetelnej dokonać regulacji silnika (tuningu) przy sprawnym silniku lub nadać odpowiedni zakres naprawczy dla silnika już tego wymagającego, wskazując zarazem przyczyny usterek. 

Jest też bardzo pomocny w rozwiązywaniu spraw spornych po nieudanym (sprzedaży przez nieuczciwego sprzedawcę) zakupie samochodu, po nieudanej naprawie w warsztacie, źle zamontowanej instalacji LPG czy w zakresie wyegzekwowania naprawy gwarancyjnej (również konstrukcyjnej) u gwaranta. W połączeniu z wykonanym przez nas protokołem i materiałem zdjęciowym jest na tyle wartościowy, że na dzień dzisiejszy potrafią już z naszych usług korzystać przedstawiciele producentów samochodów celem weryfikacji dylematów w nowych pojazdach.

Podczas szkolenia z diagnostyki obciążeniowej technika który przyleciał do nas z Holandii
Podczas szkolenia z diagnostyki obciążeniowej technika który przyleciał do nas z Holandii
Na dzień dzisiejszy prowadzimy już szkolenia z tego zakresu. Są one aktualnie w zainteresowaniu dwóch koncernów celem udostępnienia szkoleń z naszej diagnostyki obciążeniowej dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i maszyn rolniczych warsztatom, serwisom z Polski i Europy.

Reasumując, jeżeli chcesz skorzystać z tuningu to decydując się na sam pomiar mocy przed i po wiele ryzykujesz. My Tobie tego nie zaproponujemy. Może kusić Ciebie u innych niska cena takiego tuningu czy tak bardzo powszechnej diagnostyki komputerowej. Jednak to tylko metoda na „chybił trafił” która pozornie tańsza w całkowitym rozliczeniu wychodzi drożej.

Decydując się u nas możesz liczyć, że wykonamy zakres nasze autorskiej pełnej technicznie usługi począwszy od weryfikacji jego stanu, potrzeb przez diagnostykę obciążeniową. Jeżeli Twój silnik jest sprawny dokonamy odpowiedniej optymalizacji i to w formie tuningu szytego na miarę. Natomiast jeśli Twój silnik czy jego osprzęt posiada usterki to wskażemy co potrzeba wykonać, zaproponujemy rozwiązanie np.: naprawę lub po prostu damy Tobie listę prac do wykonania abyś mógł wykonać to we własnym zakresie.

Zatem jeśli masz więcej pytań, chcesz wykonać fachowy tuning lub po prostu sprawdzić faktyczny stan Twojego samochodu, silnika czy jego osprzętu to zapraszamy do kontaktu - kontakt 

Poniżej możesz zapoznać się z filmem o Tuningu szytym na miarę w którego pierwszej części ukazujemy zakres diagnostyki obciążeniowej dla nowego samochodu który ma zostać poddany tuningowi.
Kontakt Motul